Jak wyczyścić garnitur domowymi sposobami – 6 prostych metod

Garnitur jest kluczowym elementem garderoby biznesowego człowieka. Niestety, jego częste użytkowanie oznacza konieczność czyszczenia, które może wiązać się z niepotrzebnymi kosztami. Dlatego w dzisiejszym artykule przedstawiam 6 domowych sposobów, jak wyczyścić garnitur bez użycia chemicznych środków ani wynajmu profesjonalnej usługi.

Metoda 1: Ocet

Ocet to naturalne narzędzie, które może zastąpić większość drogich środków czyszczących na rynku. Do czyszczenia garnituru potrzebujemy:

 • 1 część octu
 • 1 część wody
 • spray

Przygotowaną mieszankę wlej do sprayu i spryskaj delikatnie powierzchnię garnituru. Następnie przetrzyj wilgotną gąbką, zostaw do wyschnięcia.

Metoda 2: Sól

Sól to kolejny naturalny środek, który świetnie radzi sobie z plamami i nie uszkodzi delikatnej struktury tkaniny garnituru. Do czyszczenia potrzebujemy:

 • 1 łyżka stołowa soli
 • 1 łyżka stołowa ciepłej wody

Wymieszaj ze sobą sól i wodę aż do uzyskania konsystencji pasty. Następnie nałóż ją na plamę i pozostaw na 30 minut. Usuń resztki pasty za pomocą miękkiej szczoteczki.

Metoda 3: Chleb

Chleb to nietypowy, ale skuteczny sposób, którym można usunąć plamy z garnituru. Wystarczy lekko zetrzeć plamę pierwszym kawałkiem chleba, a następnie powtórzyć czynność drugim kawałkiem, aby redukować plamę.

Metoda 4: Węgiel aktywny

Węgiel aktywny to kolejny naturalny środek, który świetnie radzi sobie z plamami. Do czyszczenia potrzebujemy:

 • 1 łyżka stołowa proszku węglowego (węgiel aktywny)
 • 1 łyżka stołowa wody

Wymieszaj ze sobą proszek węglowy i wodę aż do uzyskania konsystencji pasty. Następnie nałóż ją na plamę i pozostaw na 2 godziny. Usuń resztki pasty za pomocą miękkiej szczoteczki.

  Jak wyczyścić garnki i patelnie z zewnątrz - 7 sposobów na skuteczną czystość

Metoda 5: Talk

Talk to proszek, który z powodzeniem usuwa plamy z tkanin. Do czyszczenia potrzebujemy:

 • proszek talkowy
 • spray z wodą

Przesyp proszek talkowy na plamę i zostaw na 20 minut. Następnie spryskaj powierzchnię wodą i przetrzyj do momentu, aż plama zniknie.

Metoda 6: Sok cytrynowy

Sok z cytryny to kolejny naturalny środek, który świetnie radzi sobie z plamami. Do czyszczenia potrzebujemy:

 • sok z jednej cytryny
 • 1 łyżka stołowa soli

Wymieszaj ze sobą sok z cytryny i sól. Następnie nałóż na plamę i pozostaw na 1 godzinę. Usuń resztki pasty za pomocą miękkiej szczoteczki.

FAQs

Jak często powinienem czyścić mój garnitur?

W zależności od częstotliwości użytkowania garnituru, zaleca się oczyszczanie go co 3-6 miesięcy.

Czy te metody można stosować na każdym rodzaju garnituru?

Tak, wszystkie opisane metody można bezpiecznie stosować na każdym rodzaju tkanin użytych w garniturach, ale należy zawsze upewnić się, że dana metoda nie zaszkodzi delikatnemu materiałowi.

Podsumowanie

Powyższe sposoby są nie tylko skuteczne i oszczędne, ale również przyjazne dla środowiska, ponieważ nie zawierają szkodliwych substancji chemicznych. Warto wiedzieć, jak wyczyścić garnitur domowymi sposobami, aby nie tylko odświeżyć swoje ubranie, ale także zachować jego jakość i estetykę na dłużej.

You May Also Like

More From Author