Jak wyczyścić gąbkę z materaca – sprawdzone sposoby

4 min read

Czystość materaca – dlaczego jest tak ważna?

Materac to mebel, który towarzyszy nam każdej nocy, co sprawia, że jego higiena jest szczególnie ważna. Okazuje się jednak, że wiele osób zaniedbuje regularne czyszczenie swojego łóżka. Nie tylko brak higieny wpływa na jakość snu, ale także pojawienie się roztoczy, bakterii i grzybów. Jednym z najważniejszych elementów materaca, który wymaga szczególnej uwagi, jest gąbka. W tym artykule przedstawiamy sprawdzone sposoby na to, jak wyczyścić gąbkę z materaca.

Sposób nr 1: Pranie gąbki w pralce

Jeśli chcesz dokładnie wyczyścić gąbkę z materaca, warto wykorzystać pralkę do prania. O to, jak w procesie prania zadbać, by gąbka dokładnie się wypłukała, była czysta i w dobrej kondycji, dowiesz się z poniższych wskazówek:

  1. Wyjmij gąbkę z materaca i usuń z niej duże zabrudzenia (np. kurz czy sierść) ssawą lub szczotką do odkurzacza.
  2. Jeśli gąbka jest duża, przeciągnij przez nią grubą, mocną nici dobrze ją spinając. W ten sposób gąbka po praniu nie ulegnie deformacji i zniekształceniu.
  3. Wybierz program prania z użyciem wody o temperaturze 40-60°C oraz roztworem środka piorącego dla tkanin delikatnych . Możesz dodać płyn do płukania tkanin, co jeszcze bardziej zwiększy skuteczność procesu prania.
  4. Po zakończeniu prania wyjmij gąbkę i dokładnie wypłucz ją ciepłą wodą do momentu, aż przestanie wydzielać się z niej piana.
  5. Staraj się suszyć gąbkę w naturalny sposób, położoną na ręczniku lub powieszoną na suszarce. Unikaj suszenia w bezpośrednim świetle słonecznym, co może wpłynąć na jej kolor lub właściwości fizyczne.
  Jak wyczyścić fugi na podłodze po remoncie - Poradnik dla początkujących

Sposób nr 2: Oczyszczanie gąbki z sody oczyszczonej

Jeśli poszukujesz sposobu na to, jak wyczyścić gąbkę z materaca w sposób naturalny i bez użycia środków chemicznych, śmiało wypróbuj metodę z użyciem sody oczyszczonej. Wystarczy, że wykonasz poniższe kroki:

  1. Wyjmij gąbkę z materaca i osuszać dokładnie papierowym ręcznikiem lub ręcznikiem z mikrofibry, by usunąć z niej powierzchniowe wilgoć i zabrudzenia.
  2. Wsyp około szklanki sody oczyszczonej do pojemnika i umieść w nim gąbkę. Zalej ją wodą i dokładnie wymieszaj żeby soda pokryła cała powierzchnię gąbki. Pamiętaj, by soda nie dostała się do jej wnętrza, ponieważ utrudni to pozbycie się jej z niej później.
  3. Pozostaw gąbkę w roztworze sodowym na około godzinę lub dwie, w zależności od jej stopnia zabrudzenia. Dobrze jest od czasu do czasu przemieszać gąbkę, by soda równomiernie rozłożyła się na całej jej powierzchni.
  4. Po upływie określonego czasu wypłucz gąbkę pod bieżącą, ciepłą wodą. Staraj się dokładnie wypłukać z niej sodę i wszelkie zabrudzenia, które udało Ci się usunąć.
  5. Suszyć gąbkę w naturalny sposób, najlepiej na powietrzu lub na grzejniku, z zachowaniem odpowiedniego suszenia. Nie suszyć jej na bezpośrednim słońcu ani w suszarce bębnowej, ponieważ może to wpłynąć na jakość gąbki.

FAQ

Jak często należy czyścić gąbkę z materaca?

Gąbka z materaca powinna być czyszczona przynajmniej raz na pół roku. Jeżeli jesteś alergikiem, masz dzieci lub zwierzęta domowe, czas ten skróć do co trzy miesiące.

Czy można prać gąbkę z materaca w pralce?

Tak. Prać można gąbki z materacy o ile jest ona mniejsza od wymiarów 60×90 cm i waga nie przekracza 15 kg. Przepisów co do prania w pralce należy ściśle przestrzegać, by uniknąć uszkodzenia gąbki.

Jaka temperatura wody najlepiej nadaje się do prania gąbki z materaca?

Woda powinna mieć temperaturę 40-60°C. W takiej temperaturze podczas prania zostaną wyeliminowane drobnoustroje, ale nie zniszczy ona struktury gąbki.

  Jak wyczyścić fugi podłogowe – pomysły i porady

Podsumowanie

Jak widać, gąbka z materaca to bardzo ważny element, którego regularne czyszczenie ma wpływ na jakość snu oraz zdrowie. Warto zadbać o to, by na gąbce nie osiadły bakterie, grzyby i roztocza, które zagrażają naszemu zdrowiu. Dlatego polecamy regularne czyszczenie gąbki z materaca, z wykorzystaniem jednej z przedstawionych w artykule metod.

You May Also Like

More From Author