Jak wyczyścić fugi w płytkach – Poradnik

3 min read

Często zdarza się, że nasze płytki wyglądają jak nowe, ale z czasem zauważamy, że brudna brudzi się w fugach. Co zrobić w takiej sytuacji? W tej publikacji przedstawimy różne sposoby, jak wyczyścić fugi w płytkach, aby odzyskać czystość i ładny wygląd Twojego domu.

Jak wyczyścić fugi w płytkach – sposoby

1. Soda oczyszczona

Należy wymieszać sodę oczyszczoną z wodą, aby utworzyć pasta o konsystencji pasty do zębów. Następnie nałożyć pastę na brudne fugi i pocierać szczoteczką do zębów (lub inną małą szczoteczką).

2. Ocet i soda oczyszczona

Należy wymieszać ocet i sodę oczyszczoną, aby utworzyć pastę. Następnie nałożyć pastę na brudne fugi i pocierać szczoteczką do zębów (lub inną małą szczoteczką).

3. Szczoteczka sonic

Szczoteczka sonic to urządzenie, które wykorzystuje ultradźwięki do usuwania brudu z powierzchni. Wystarczy włączyć szczoteczkę sonic i przeprowadzić ją przez fugi. Ten sposób jest bardzo skuteczny, ale trochę kosztowny.

4. Woda utleniona

Woda utleniona to silny środek czyszczący, który może pomóc w czyszczeniu fug w płytkach. Należy nałożyć wodę utlenioną na brudne fugi i zostawić na kilka minut. Następnie delikatnie pocierać szczoteczką do zębów (lub inną małą szczoteczką).

5. Płyn do czyszczenia fug

Na rynku dostępne są różne płyny do czyszczenia fug, które można łatwo kupić w sklepach budowlanych lub hipermarketach. Należy nałożyć płyn na brudne fugi i pocierać szczoteczką do zębów (lub inną małą szczoteczką).

  Jak wyczyścić fugi z kleju - Łatwe sposoby na odświeżenie powierzchni

Jak wyczyścić fugi w płytkach – FAQ

Czy istnieją sposoby na zapobieganie brudzeniu się fug?

Tak, istnieje kilka sposobów, aby uwolnić fugi od brzydkiego brudu:

  • Zastosuj impregnację fug, która zabezpieczy je przed zaciekami i zabrudzeniami.
  • Czyść fugi regularnie, aby uniknąć nagromadzenia brudu.
  • Nie myj fug za pomocą mocnych środków chemicznych, ponieważ to może uszkodzić i zniszczyć fugi.
  • Nie stosuj szorstkich narzędzi, takich jak druty lub przedmioty metalowe, ponieważ to może zarysować płytki.

Czy można stosować domowe środki czyszczące, aby wyczyścić fugi?

Tak, można stosować domowe środki czyszczące, takie jak soda oczyszczona, ocet, woda utleniona i płyny do czyszczenia fug. Jednak trzeba zwrócić uwagę na jakość płytek i fug, aby uniknąć ich zarysowania i uszkodzenia.

Czy skalowanie strzykawką lub mycie ciśnieniowe są dobrym rozwiązaniem do czyszczenia fug?

To zależy od rodzaju płytek i fug. Skalowanie strzykawką lub mycie ciśnieniowe może uszkodzić lub zarysować niektóre rodzaje płytek i fug. Dlatego zawsze należy zwrócić uwagę na instrukcję obsługi i porady producenta przed przystąpieniem do czyszczenia fug.

Podsumowanie

Istnieje wiele sposobów, jak wyczyścić fugi w płytkach. Każdy z wymienionych powyżej sposobów jest skuteczny, ale należy pamiętać, że stosowanie zbyt mocnych środków lub szorstkich narzędzi może uszkodzić płytki i fugi. Pamiętaj też, aby regularnie czyścić fugi, aby uniknąć nagromadzenia brudu. Warto także stosować impregnację fug, aby zabezpieczyć je przed zabrudzeniami.

You May Also Like

More From Author