Jak wyczyścić fugi łazienkowe – proste wskazówki

4 min read

Czyszczenie fug w łazience może być udręką. Fugi pokrywają większość powierzchni płytek, dlatego trzeba się z nimi zmierzyć, by uzyskać czystą łazienkę. W tym artykule podpowiemy kilka sposobów, jak wyczyścić fugi łazienkowe. Zapraszamy do lektury.

Jak wyczyścić fugi łazienkowe – proste wskazówki

1. Soda oczyszczona

Soda oczyszczona to uniwersalny środek czyszczący, który pomaga pozbyć się brudu z różnych powierzchni, w tym fug łazienkowych. Wystarczy przygotować roztwór sody oczyszczonej (łyżka na pół szklanki wody), namoczyć gąbkę w roztworze i pocierać nim fugi. Po odczekaniu kilku minut fugi można wypłukać wodą.

2. Ocet

Ocet to kolejny uniwersalny środek czyszczący, który pomaga w łatwy sposób pozbyć się brudu z fug. Wystarczy nałożyć trochę octu na gąbkę lub szczoteczkę do zębów i pocierać nim fugi. Odczekaj kilka minut, a następnie dokładnie spłucz. Jeśli zapach octu ci przeszkadza, spróbuj połączyć ocet z wodą.

3. Czyszczenie parowe

Czyszczenie parą to metoda, która wymaga stosunkowo dużo nakładu pracy, ale jest bardzo skuteczna w usuwaniu brudu z fug łazienkowych. Potrzebujesz tylko specjalnego urządzenia do czyszczenia parowego i trochę cierpliwości. Nałóż parę na fuge i poczekaj, aż brud rozpuści się. Następnie przetrzyj fugi suchą szmatką.

4. Pasta z wody i sody oczyszczonej

Pasta z wody i sody oczyszczonej to mieszanka, której składniki masz zawsze pod ręką. Wystarczy połączyć 3 łyżki sody oczyszczonej, 1 łyżkę wody i dokładnie wymieszać. Gotową pastą nanieś na fugi i pocieraj je szczoteczką. Odczekaj kilka minut, a następnie dokładnie spłucz wodą.

  Jak wyczyścić futryny z farby – poradnik

5. Środek czyszczący do fug

W sklepach budowlanych znajdziesz specjalne środki czyszczące przeznaczone specjalnie do fug. Gatunki różnią się między sobą, dlatego przed zakupem warto dokładnie poznać opis produktu. W większości przypadków wystarczy nanieść środek na fugę i odczekać kilka minut, a następnie spłukać wodą.

Jak zapobiegać brudzeniu się fug

1. Wietrzenie

Regularne wietrzenie łazienki pomaga w naturalny sposób utrzymać wilgotność na niskim poziomie. Wilgoć to idealne środowisko dla bakterii i pleśni, dlatego ważne jest, aby ją ograniczać. Wietrzenie pomoże również pozbyć się nieprzyjemnych zapachów.

2. Usuwanie plam

Im szybciej usuniesz plamy z fug, tym łatwiej będzie je usunąć. W przypadku plam po kawie, herbacie czy winie warto użyć sodę lub ocet. W przypadku uporczywych plam z ciasta do pieczenia warto poczekać, aż ciasto wyschnie, a następnie delikatnie je zeskrobać nożem. Wyjątek stanowią plamy po tuszu, których nie da się usunąć.

3. Regularne czyszczenie

Regularne czyszczenie fug pozwoli na uniknięcie dużych nagromadzeń brudu. Wiele metod czyszczenia fug jest łatwych i szybkich do wykonania, dlatego warto poświęcić trochę czasu, by utrzymać czystość.

Faq

Jakiej szczotki użyć do czyszczenia fug?

Najlepiej użyć szczotki z naturalnymi włosiami, które nie zarysują fug.

Czy można użyć płynu do naczyń do czyszczenia fug?

Nie, ponieważ płyn do naczyń nie jest przeznaczony do czyszczenia fug i może zarysować płytki.

Czy fuga może zniknąć podczas czyszczenia?

Tak, jeśli fuga jest uszkodzona lub nie została poprawnie zamocowana, może zniknąć podczas intensywnego czyszczenia. W takim przypadku konieczne będzie przeprowadzenie naprawy lub wymiana płytek.

Podsumowanie

Czyszczenie fug łazienkowych to jedno z zadań, które należy regularnie wykonywać, aby utrzymać czystość w łazience. W artykule przedstawiliśmy kilka sposobów, jak skutecznie i szybko poradzić sobie z usuwaniem brudu z fug. Pamietajmy, aby regularnie czyscić i przestrzegać zasad,które pomogą nam utrzymać czystość, a zestawienie metod pozwoli podejść do tematu w sposób kompleksowy.

  Jak wyczyścić gąbkę do makijażu w mikrofali - prosty sposób na skuteczne oczyszczenie

You May Also Like

More From Author