Jak wyczyścić fugę z kafelek – Poradnik krok po kroku

3 min read

Jak wyczyścić fugę z kafelek – Poradnik krok po kroku

Fuga w kuchni lub łazience może łatwo zgromadzić kurz, brud i plamy. Z czasem może stać się ona brzydka i wyglądać na niechlujną. Ale jak oczyścić zacieki z fug na kafelkach? W tym poradniku krok po kroku omówię różne sposoby na to, jak wyczyścić fugę z kafelek.

Jak wyczyścić fugę z kafelek – Top 5 sposobów

1. Soda oczyszczona

Soda oczyszczona to wielozadaniowy produkt, który może służyć do czyszczenia fug na kafelkach. Aby użyć go do tego celu, potrzebujesz:

  • 1/4 szklanki sody oczyszczonej
  • 2 łyżki octu
  • 1/2 szklanki wody

Wymieszaj wszystkie składniki, a następnie nałóż mieszaninę na fuge. Poczekaj około 15-20 minut, a następnie wyczyść za pomocą szczotki. Na koniec spłucz wodą i osusz.

2. Czyszczenie za pomocą pary

Parna myjka jest świetnym narzędziem do czyszczenia fug na kafelkach. Nie wymaga użycia żadnych detergentów ani chemikaliów, a do tego doskonale usuwa brud i zabrudzenia. Wystarczy, że nałożysz parę na fuge i przetrzesz ją szczoteczką do czyszczenia.

3. Kwas cytrynowy i soda

Kwas cytrynowy jest świetnym usuwaczem brudu i plam, a w połączeniu z sodą oczyszczoną staje się silnym środkiem czyszczącym do fug na kafelkach. Potrzebujesz:

  • 1/4 szklanki kwasu cytrynowego
  • 1/4 szklanki sody oczyszczonej
  • 1/4 szklanki octu
  • 1/2 szklanki wody

Wymieszaj wszystkie składniki, a następnie nałóż mieszaninę na fuge. Poczekaj około 15-20 minut, a następnie wyczyść za pomocą szczotki. Na koniec spłucz wodą i osusz.

  Jak Wyczyścić Gąbkę do Tablicy Suchoscieralnej? Sprawdzone Metody!

4. Chlor czy kwas?

Jeśli standardowe środki czyszczące nie działają, możesz zastosować silniejsze produkty, takie jak chlor lub kwas solny. Pamiętaj jednak, że są one bardziej agresywne i mogą uszkodzić twoje kafelki lub zacieki, jeśli zostaną zastosowane niewłaściwie.

5. Czyszczenie amoniakiem

Amoniak to inny produkt, który może pomóc w usunięciu brudu i zabrudzeń z fug na kafelkach. Aby użyć go do tego celu, potrzebujesz:

  • 1/4 szklanki amoniaku
  • 1/4 szklanki wody

Wymieszaj wszystkie składniki, a następnie nałóż mieszaninę na fuge. Poczekaj około 10-15 minut, a następnie wyczyść za pomocą szczotki. Na koniec spłucz wodą i osusz.

Często zadawane pytania

1. Jak często należy czyścić fugi na kafelkach?

W zależności od stosowanej metody czyszczenia, powinieneś czyścić fugi na kafelkach raz na miesiąc lub raz na trzy miesiące.

2. Czy można czyszczcić fugi za pomocą wybielacza?

Nie, nie powinieneś korzystać z wybielacza do czyszczenia fug na kafelkach, ponieważ może to uszkodzić twoje kafelki i zacieki.

3. Czy kwas solny uszkodzi moje kafelki lub fuge?

Tak, kwas solny jest bardziej agresywny niż soda oczyszczona, kwas cytrynowy lub amoniak, a więc może uszkodzić twoje kafelki lub fuge, jeśli zostanie zastosowany niewłaściwie.

Podsumowanie

Jak widać, istnieje wiele sposobów na to, jak wyczyścić fugę z kafelek. Możesz skorzystać z naturalnych produktów takich jak soda oczyszczona, kwas cytrynowy lub amoniak, lub bardziej agresywnych produktów takich jak chlor lub kwas solny. Bez względu na wybraną metodę pamiętaj, aby bezpiecznie stosować środki czyszczące i unikać stosowania wybielaczy.

You May Also Like

More From Author