Jak wyczyścić frytkownice z tłuszczu – prosty i skuteczny sposób

3 min read

Jak wytłumaczyć fenomen frytek? Poza smakiem, zapachem czy konsystencją, to właśnie one kojarzą nam się z natychmiastowym poczuciem sytości i chwilowym zapomnieniem o diecie. Aby jednak móc przygotowywać pyszne frytki w domu, potrzebujemy frytkownicy. Niestety, to urządzenie, które wymaga regularnego czyszczenia. W dzisiejszym artykule podpowiadamy, jak wyczyścić frytkownice z tłuszczu i uzyskać przy tym jak najlepsze efekty.

Jak wyczyścić frytkownice z tłuszczu – przepis na sukces

1. Wyłącz frytkownicę

Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek czynności, KONIECZNIE wyłączamy frytkownicę z prądu i wyjmujemy wtyczkę z gniazdka. Ważne, aby żadne elementy urządzenia nie były pod napięciem.

2. Odstaw urządzenie na bok

Następnie odstawiamy urządzenie na bok i pozostawiamy je do całkowitego ostygnięcia. Czyszczenie gorącej frytkownicy z tłuszczu kończy się często oparzeniem mechanicznym.

3. Usunięcie resztek

Po ostygnięciu urządzenia, usuwamy z niego resztki tłuszczu czy też pozostałości po wyjątkach frytek. Najlepiej robić to na bieżąco, ale na pewno znajdziemy mocno przylepione resztki, które będą wymagały specjalnej uwagi.

4. Dodanie płynu do mycia naczyń

Do naczynia zlewowego należy dodać płynu do mycia naczyń. Najlepiej skorzystać ze specjalnego środka przeznaczonego do czyszczenia urządzeń AGD. Poza tym, możemy użyć domowych sposobów np. sody oczyszczonej lub octu.

5. Rozprowadzenie płynu i oczyszczenie

Po dodaniu płynu do mycia naczyń do zlewu, należy rozcienić środek wodą w stosunku 1:1. Następnie celowo i równomiernie nanosimy płyn na całą powierzchnię frytkownicy i zostawiamy na kilkanaście minut. Po upływie czasu, delikatnie przecieramy każdy element za pomocą miękkiej gąbki i spłukujemy wodą.

  Jak wyczyścić fotel gamingowy - Wskazówki i triki

6. Wymiana oleju

Ostatnim etapem, jaki powinniśmy wykonać, jest wymiana oleju. Urządzenie powinniśmy napełnić nowym olejem, który nie pozostawia osadów i nie niszczy urządzenia. Niedobrze jest pozostawienie zużytego oleju w urządzeniu na dłużej niż kilka dni.

Często zadawane pytania

Jak często powinno się czyścić frytkownicę?

Frytkownica powinna być myta po każdym użyciu. Dzięki temu unikniemy gromadzenia się przypaleń i zapachów.

Jakie środki warto stosować do czyszczenia?

Najlepiej korzystać ze specjalnych środków do czyszczenia urządzeń AGD. Warto także wykorzystać domowe sposoby, jak soda oczyszczona czy ocet.

Czy można myć elementy frytkownicy w zmywarce?

Niektóre elementy możemy umyć w zmywarce, jednak należy dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi urządzenia i upewnić się, że są one przystosowane do tego typu mycia.

Podsumowanie

Jak wyczyścić frytkownice z tłuszczu? To pytanie zadają sobie wielu miłośnicy frytek. Odpowiedź jest prosta, wystarczy wyłączyć urządzenie, usunąć resztki tłuszczu i pozostałości po frytkach, dodać środek czyszczący, przetrzeć elementy i wymienić olej. Czysta frytkownica pozwoli nam cieszyć się pysznymi, zdrowymi i chrupiącymi frytkami bez obaw o jakość potrawy czy kondycję naszego urządzenia.

You May Also Like

More From Author