Badania prenatalne na czym polegają? Wszystko co musisz o nich wiedzieć

2 min read

Ciąża to delikatny stan, w którym znajduje się kobieta. Temu okresowi mogą towarzyszyć chwile radości i chwile dyskomfortu. Dlatego wskazane jest, aby spróbować przeżyć te dziewięć miesięcy w spokoju. Korzystając ze wszystkich narzędzi, którymi obecnie dysponuje kobieta w ciąży, można poznać zdrowie swojego dziecka. Mowa tu pierwszych badaniach prenatalnych.

Badania prenatalne, jak przebiegają?

W tym sensie diagnoza prenatalna jest bardzo ważna z dwóch powodów. Po pierwsze, ponieważ poprzez badanie prenatalne można ocenić stan zdrowia płodu. Po drugie, ponieważ poradnictwo genetyczne i badania prenatalne pozwalają doświadczać ciąży z większą świadomością i oczywiście z większym spokojem.

Badanie prenatalne służy przede wszystkim do oceny ewentualnej obecności wad rozwojowych płodu lub nieprawidłowości chromosomalnych związanych np. z trisomią, takimi jak zespół Downa, zespół Patatu czy zespół Edwardsa (również nieprawidłowości wykrywalne na podstawie badania DNA płodu ostatniej generacji).

Badaniom prenatalnym szczególnie powinny poddać się kobiety w ciąży:

  • w przypadku zaawansowanego wieku matki (powyżej 35 roku życia);
  • w przypadku, gdy rodzice są nosicielami nieprawidłowości chromosomowych;
  • jeśli matka zaraziła się infekcją niebezpieczną dla płodu, taką jak różyczka lub toksoplazmoza;
  • gdy w trakcie normalnego USG pojawiły się nieprawidłowości w rozwoju płodu;
  • w przypadku wcześniejszej utraty ciąży;
  • gdy matka posiada już dzieci z nieprawidłowościami chromosomowymi.

Jak wyglądają badania prenatalne?

Cele diagnostyki prenatalnej są różne. Pozwalają zaoferować zagrożonym parom porady medyczne, psychologiczne i naukowe oraz wsparcie w zakresie nieprawidłowości chromosomalnych lub genetycznych. Uspokajają pary poprzez szczegółowe i konkretne informacje na temat wrodzonych patologii i związanego z nimi ryzyka. Informują pary o możliwych zabiegach farmakologicznych lub chirurgicznych (jeśli to konieczne). Neomedica.pl/badania-prenatalne-poznań

Problemy genetyczne występują tylko w 5% ciąż i mogą być mniej lub bardziej poważne. Ważne jest, aby wiedzieć, że nie wszystkie wady wrodzone są możliwe do zdiagnozowania i że nie ma jednego badania, które może nam powiedzieć, czy dziecko będzie zdrowe, czy nie. Nie wyklucza to jednak poddaniu się badaniu prenatalnemu.

  Czy nocleg w wysokim standardzie zawsze wymaga dużych nakładów finansowych

You May Also Like

More From Author